Polin Rokedet

Polin 1

W maju 2014 r. i 2015 r., w Villi „Cyganeria” w Skaryszewie odbyły się warsztaty
„Polin Rokedet – Roztańczona Polska”,
organizowane przez Fundację Żywy Most we współpracy ze Stowarzyszeniem SportPlus.

Celem warsztatów „Polin Rokedet – Roztańczona Polska“ było przybliżenie Polakom tańców izraelskich i pokazanie przez ich pryzmat bogatej kultury Izraela, z jego różnorodnością i wielokulturowością, a także danie im szansy doświadczenia radości płynącej ze wspólnego tańca. chcieliśmy również pokazać, jak tańce izraelskie mogą przyczynić się do nawiązania relacji międzypokoleniowych i międzynarodowych.
Izraelscy choreografowie – Bony Piha, Yuval Maayan Tabashi oraz Lena i Oren Ashkenazi, wprowadzili nas w świat tańców izraelskich, krok po kroku ucząc tańców w kręgu, dawniejszych i współczesnych, odkrywając przed nami Izrael jakiego jeszcze nie znaliśmy. Sesje taneczne były przeplatane innymi warsztatami: artystycznymi (śpiew, filcowanie kwiatów, malowanie na koszulkach) i edukacyjnymi (warsztat kulinarny, „Taneczna podróż przez Izrael). Na warsztatach spotkali się uczestnicy z Izraela, Niemiec, Finlandii, Rosji, Szwajcarii i różnych regionów Polski. Mieli oni szansę podzielić się z innymi cząstką własnej kultury oraz posmakować regionalnych potraw podczas Wieczoru Kultury Rodzimej.

„Trzy dni, w czasie których odbywały się nie tylko warsztaty o historii tańca izraelskiego, ale także warsztat pieśni hebrajskich, malowanie na koszulkach po hebrajsku swojego imienia.
Słowo szabat nabrało tu znaczenia. (…)
Na zakończenie warsztatów każdy otrzymał płytkę z nagraniami, a więc może teraz każdy dzień powitać tańcem.” Uczestnik warsztatów